Odwiedź stronę internetową naszej gminy: www.przysucha.umig.gov.pl

Naszym CELEM jest:

Poznanie, utrwalenie i popularyzowanie dziejów miasta i powiatu.

Popularyzowanie sylwetek ludzi zasłużonych dla terenu działania Stowarzyszenia oraz ludzi wywodzących się z Przysuchy oraz powiatu a zasłużonych na innym terenie
...

>> więcej

szukaj

towarzystwo kulturalne im oskara kolberga

(48) 675 22 20

Miasto i Gmina Przysucha

Rys historyczny

Po raz pierwszy Przysucha została wymieniona w 1415 roku, a potem w roku 1490, w kontekście transakcji handlowej Pawła Mąciny z Przysuchy. Około 1723 r. założone zostało miasto żydowskie o charakterze handlowym i usługowym, a w roku 1743 lokowane było miasto katolickie – polskie. W pierwszej połowie XVIII w. dużą rolę w rozwoju przemysłu na ziemiach przysuskich odegrał Jan Dembiński. Niestety rozwój ten został zahamowany w okresie zaboru rosyjskiego i utracie praw miejskich w 1869 r. W 1814 roku w Przysusze urodził się największy etnograf Oskar Kolberg. W okresie międzywojennym działała tu pierwsza w Polsce szkoła spółdzielcza założona przez Ludwika Skowyrę.

Po drugiej wojnie światowej następuje powolny rozwój miasta, zwłaszcza po utworzeniu w 1956 roku powiatu przysuskiego oraz odzyskaniu w 1958 roku przez Przysuchę praw miejskich.

Turystyka

Gmina Przysucha położona jest w południowo-zachodniej części województwa mazowieckiego. Jej powierzchnia wynosi 174,33 km2. Ludność gminy na dzień 31.12.2010 r. wynosi 12.873 osób, w tym miasto Przysucha 6.574 mieszkańców. Miasto Przysucha położne jest przy drodze nr 44 (Lublin – Piotrków Trybunalski) w odległości 36 km, w kierunku zachodnim, od Radomia. Przez teren gminy przepływają 2 rzeki: Radomka i Wiązownica. W południowo-zachodniej części gminy położony jest duży kompleks leśny (około 8,5 tyś. ha w gminie to tereny leśnie) zwany „lasami przysuskimi”. W lasach tych znajduje się rezerwat przyrody „U źródeł Radomki”, a także wiele w nich wąwozów, pagórków, przejść, źródlisk, rozlewisk wodnych, śladów kopalń rudy. W ostatnich latach Nadleśnictwo Przysucha, utworzyło w swoich zasobach ścieżkę edukacyjną. Na terenie gminy znajduje się zbiornik wodny Topornia o lustrze wodnym 4 ha, w którym działa kilka ośrodków wczasowych z kilkudziesięcioma domkami wczasowymi do wynajęcia.
W całej gminie znajduje się sporo zabytków architektonicznych i kultury ludowej, które są atrakcją dla turystów.
 

LOSOWE ZDJĘCIE

JAK DO NAS TRAFIĆ?

mapa przysucha kliknij na mapę aby powiększyć
finansowanie strony

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Strona współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach Osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

© 2020 Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga |

Projekt i wykonanie: Agencja Zarządu Nieruchomości i Rozwoju Regionalnego
m.ostrowska